Cyklostezky na Lipně

Rovinaté okolí Lipenské přehrady je přímo ideální k cykloturistice. Upravené stezky vedou po celém obvodu nádrže a díky několika přívozům si můžete zvolit i délku trasy podle své kondice. Mapu cyklostezek kolem Lipna nad Vltavou naleznete například na serveru Mapy.cz. Horská a silniční kola lze zapůjčit v Marině Lipno, za jedno kolo na den zaplatíte 320 Kč.

Hlavní cyklistickou tepnou Lipenska je na severním břehu přehrady stezka číslo 33 zvaná Šumavská magistrála. Začíná ve Vyšším Brodu a pokračuje západním směrem do Lipna nad Vltavou, odtud do Frymburka, pak přes Kovářov, Milnou a Muckov do Černé v Pošumaví, následně podél hlavní silnice do Horní Plané a dále směrem na severozápad. Jen kromě několika krátkých úseků vede stezka vždy mimo silniční tahy a nemá ani žádné výraznější převýšení.

Objet celé Lipno na kole od hráze v Lipně nad Vltavou až po most u Nové Pece a zpět zabere celý den a vyžaduje už trochu více námahy - trasa má zhruba 90 kilometrů. Tuto okružní cestu si můžete zkrátit díky třem přívozům, které na hladině přehrady operují a dokážou převést i několik aut najednou. Jsou to přívozy u Frymburka, Dolní Vltavice a Horní Plané. V letním období jsou v provozu každý den, jedna cesta vyjde na cca 30 Kč. Každý z přívozů má určený pevný řád, ale v létě jezdí podle zájmu i nepřetržitě z jedné strany na druhou.

Další ze zajímavých zdejších tras je osmikilometrová pobřežní cyklostezka z Lipna nad Vltavou do Frymburka. Říká se jí Jezerní stezka a vede přímo po okraji přehrady. Její povrch je vyasfaltovaný, proto je hojně využívaná hlavně inline bruslaři a to i ve večerních hodinách díky osvětlení lampami. Najdete tu lavičky k odpočinku a na obou koncích stezky řadu občerstvení.