Horní Planá

Horní Planá leží 26 kilometrů severozápadně od Lipna nad Vltavou u horního konce lipenské přehrady. V městečku žije stabilně 2200 lidí a patří k oblíbeným letním střediskům této oblasti. Snadnou dostupnost zajišťuje jak silniční tah z Českého Krumlova a Lipna nad Vltavou, tak železniční trať z Krumlova do Volar.

Centrem Horní Plané je svažité náměstí lemované obchody a restauracemi a s kostelem v jeho horní části. Kromě pláže na břehu přehrady v jejíž blízkosti je přístaviště přívozu spojujícího Planou s Bližší Lhotou je dalším zdejším lákadlem nedalký vojenský prostor Boletice. Přístupný je však jen jeho okraj, většina území je stále pod přísným dohledem vojenské správy a nadále slouží k výcvikům armády.

Návštěva Horní Plané není marná ani v zimních měsících, protože se odtud dostanete celkem snadno na nedaleký Hochficht. Pobyty s dopravou a možností lyžování na Hochfichtu nabízí přes zimu hned několik hornoplánských hotelů. V současnosti probíhají jednání o výstavbě dalších ski areálů na Smrčině (česká strana Hochfichtu) a boletickém Špičáku. Snaha však naráží na odpor ochránců Národního parku Šumava a nejspíše se bude diskutovat ještě dlouhou dobu.