Přehrada Lipno

Přehrada Lipno je největší vodní plocha v České republice s nadsázkou často označovaná jako "české moře". Táhne se v podhúří Šumavy v délce 48 kilometrů a na jejím břehu leží několik letovisek - těmi největšími jsou kromě Lipna nad Vltavou také Frymburk, Černá v Pošumaví a Horní Planá.

Výše zmíněné obce leží na severním břehu Lipna, který byl odjakživa cílem turistů z celé republiky. Tady postupně vyrostla převážná část lipenského rekreačního zázemí v současnosti reprezentovaná bujarou výstavbou v Lipně nad Vltavou. Další projekty se chystají - například západně od Frymburka u osady Hruštice má brzy vyrůst nové středisko plné rekreačních apartmánů financované rakouskými investory.

Protiváhu severnímu břehu tvoří jižní pobřeží, které se otevřelo návštěvníkům až po pádu totality a uchovalo si svůj přírodní a klidný ráz. Nachází se zde jen několik vesniček, které v létě ožívají díky cyklistům mířícím tudy podél přehrady po cyklostezkách č. 1033, 1019 a 1020. Jsou to Přední Výtoň, Přední Zvonková, Bližší Lhota a Láz na severu nedaleko Schwarzenberského kanálu.